Instagram

Facebook

Gröna energilösningar för företag och hushåll


2017-12-18

Bild:Nordic Green Energy

Nya energisnålare glödlampor kan vara en del av att energieffektivisera ett helt företag. När det kommer till gröna energilösningar är valen många men syftet detsamma – att bidra till ett hållbart samhälle.
– Vi hjälper allt från stora industriföretag och bostadsrättsföreningar till enskilda hushåll med att genomföra olika förändringar, vi utgår alltid från grön el från förnybara energikällor, säger Mikael Söderman, sverigechef för elbolaget Nordic Green Energy. 


Gröna energilösningar som begrepp kan delas upp i två underkategorier, egen användning och produktion samt energieffektivisering och optimering. Inom dessa områden finns olika investeringar, lösningar och insatser.

Egen användning och produktion

Den grundläggande gröna energilösningen utgår från själva användningen av el, att välja grön el, EKOenergy eller el märkt med Bra Miljöval .

– Den mest effektiva gröna energilösningen är den enklaste, att välja el från förnybara källor. Det gör hushållet eller företaget mer hållbart, samtidigt som det bidrar till utbyggnationen och produktionen av förnybara energikällor, säger Mikael Söderman.

Egen produktion av grön el sker också genom förnybara energikällor, oftast genom solpaneler eller vindkraft. Det blir allt vanligare att både företag och privathushåll installerar solpaneler för egen förbrukning eller för att sälja tillbaka till elnätet.

– Vi började nyligen erbjuda solcellsbatterier till våra kunder, de gör att du kan spara elen från solpanelerna och använda den när som helst. Det är ett bra exempel på en nyutvecklad grön energilösning. När företag och privatpersoner investerar i egen elproduktion blir de mer självförsörjande, samtidigt som belastningen på elnätet minskar. Det är en grön energilösning med dubbla vinster.

Effektivisering och optimering

När Nordic Green Energy analyserar elkonsumtionen i ett företag eller hushåll kan de se vad som drar mest energi och hur det kan minskas. De kan även analysera CO2-utsläppen för företag och hur man kan klimatkompensera detta med köp av utsläppsrätter eller stöd till olika klimatprojekt.

– Många företag kan sänka sina energikostnader rejält bara genom att kartlägga och utreda verksamhetens energianvändning och sedan genomföra olika åtgärder. Det kan handla både om större saker som att uppdatera system till mindre åtgärder som att sänka temperaturen eller installera energilampor, och allt däremellan, säger Mikael Söderman.

För att optimera energianvändningen gäller det att samtliga delar, exempelvis system, teknik och utrustning fungerar så bra som möjligt utifrån ett energi- och driftperspektiv.

– Energioptimering är framför allt att använda rätt mängd energi vid rätt tidpunkt, utan att det påverka arbetsprocessen i företaget. Om ett företag till exempel flyttar sina produktionstimmar till natten, då elen är billigare och färre konsumerar den, kan de minska sina energikostnader samtidigt som de reducerar belastningen på elnätet!

– I grund och botten är gröna energilösningar olika sätt att bidra till en hållbar utveckling i samhället. Och det spelar ingen roll i vilken skala eller storlek, alla kan bidra, säger Mikael Söderman. 



Källa: Nordic Green Energy


Tipsa en vn Skriv ut





Rekordstort Elfack samlade branschen för framtidens energi och elektrifiering

Elfack 2025 är mer relevant än någonsin. Med rekordmånga utställare och besökare, ett mässgolv fyllt av energi och ett starkt fokus på innovation och...

Läs mer
flamkontroll
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet...

Läs mer
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter

Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Ketherm

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR

Elmässan 2
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se