Instagram

Facebook

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent


2017-10-02

Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.
Bild:Swedisol
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju procent. Det motsvarar cirka en megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols nya energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.

– Det är glädjande att energianvändningen i lägenheterna minskar, men skillnaderna i landet är stora och det finns mycket kvar att göra. För att höja takten i energieffektiviseringen måste både Energimyndighetens renoveringsstrategi och Boverkets byggregler tydligt börja styra mot klimat- och energimålen, säger Mats Björs, vd Swedisol.

Största procentuella minskningen av energianvändningen står Blekinge för med en energieffektivisering på 9 procent per år. Samtidigt förbrukar lägenheterna i Blekinge mest energi i hela landet. Sämst på att energieffektivisera är Halland som ökat energianvändningen i lägenheter med en procent per år.

En rapport som Swedisol beställt av Industrifakta där 100 fastighetsägare över hela landet intervjuats visar att mer än hälften av fastigheterna är i behov av energieffektivisering. Rapporten visar också att det under 2016 investerades 21 miljarder kronor i renoveringar av Sveriges flerbostadshus.

– Det låter mycket, men utslaget på hela Sveriges lägenhetsbestånd motsvarar det bara 9 000 kronor per lägenhet. Nu bör energiminister Ibrahim Baylan (S) och bostadsminister Peter Eriksson (MP) samarbeta för att öka takten i energieffektiviserande renoveringar, säger Mats Björs.

Bostäder och lokaler står i dag för upp till 40 procent av Sveriges totala energianvändning. Om Sveriges klimat- och energimål ska uppnås måste bostädernas energianvändning halveras.

Industrifaktas rapport bifogas detta pressmeddelande.

Swedisols energieffektiviseringsindex 2017

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2015*Förändring i procent per årRankning
Blekinge17,114-91
Kalmar län13,511,5-72
Sörmland12,210,6-63
Västra Götaland12,611,2-64
Stockholms län14,312,9-55
Värmland1210,8-56
Jönköpings län11,910,8-47
Norrbotten14,813,6-48
Uppsala län13,612,6-49
Östergötland13,812,7-410
Dalarna14,213,3-311
Skåne1614,9-312
Gävleborg16,215,6-213
Västerbotten16,215,8-214
Västernorrland10,510,1-215
Västmanland14,513,9-216
Jämtland7,97,7-117
Kronoberg15,515,2-118
Örebro län1313019
Halland11,712120

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.



Källa: Swedisol


Skriv ut



Jenny Johnson, marknadschef på Bixia.
Jenny Johnson, marknadschef på Bixia.

Elbolaget Bixia utsågs till årets miljöföretag

Igår, den 18 januari, utsågs elbolaget Bixia till årets miljöföretag i Linköping. Det är Linköpings miljönätverk som tillsammans med Navitas...

Läs mer
Enerbrokers


Riksbyggen inför digital energistatistik över hela landet

Riksbyggen kommer att införa automatisk insamling och kvalitetssäkring av energistatistik...

Läs mer


Loudspring förvärvar majoritetsandel i Eagle Filters för att spara energi för energibolag

Loudspring har förvärvat en majoritetsandel i Eagle Filters. Med detta förvärv...

Läs mer
<span>Uppgradering och expansion av kraftverk förbättrar rena energileveranser till Jakartaregionen.</span>

ABB vinner order på 40 miljoner dollar för att stärka elnätet i Indonesien

ABB har vunnit en order värd över 40 miljoner dollar från ett konsortium som...

Läs mer
Sammy Tanhua, vd på Skövde Värmeverk och Lena Berqvist, platschef på Volvo Cars i Skövde.

Volvo Cars i Skövde blir klimatneutralt – med Skövde värmeverks hjälp

Som värmeleverantör till Volvo Cars i Skövde är vi på Skövde Vä...

Läs mer
Staffan Stymne, chef för Norrenergis avdelning Strategi och utveckling.

Fler kretslopp och smarta lösningar framöver

Fossilfri fjärrvärme, digitalisering och kunden som producent. Det är några...

Läs mer

Lovande resultat med Svavelrecirkulation

Den första permanenta fullskaleinstallationen av Svavelrecirkulation har varit i drift vid MEC...

Läs mer


Bravida är med och utvecklar Nordens högsta byggnad

Nu startar bygget av Karlastaden och Karlatornet i Göteborg. Tornet kommer att bli...

Läs mer
<span id=\

Ramirent leverantör när ABB får nytt lågspänningslaboratorium

När Aros Bygg & Förvaltning ska bygga ABB:s nya lågspänningslaboratorium i...

Läs mer
Mest lästa

Implementa

Cleps

Palgo

JIWA

storm geo

Smhi

Mared

GB tank

ppam solkraft

vtab

Clean Combustion

Blade solutions
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se