Instagram

Facebook

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent


2017-10-02

Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.
Bild:Swedisol
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju procent. Det motsvarar cirka en megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols nya energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.

– Det är glädjande att energianvändningen i lägenheterna minskar, men skillnaderna i landet är stora och det finns mycket kvar att göra. För att höja takten i energieffektiviseringen måste både Energimyndighetens renoveringsstrategi och Boverkets byggregler tydligt börja styra mot klimat- och energimålen, säger Mats Björs, vd Swedisol.

Största procentuella minskningen av energianvändningen står Blekinge för med en energieffektivisering på 9 procent per år. Samtidigt förbrukar lägenheterna i Blekinge mest energi i hela landet. Sämst på att energieffektivisera är Halland som ökat energianvändningen i lägenheter med en procent per år.

En rapport som Swedisol beställt av Industrifakta där 100 fastighetsägare över hela landet intervjuats visar att mer än hälften av fastigheterna är i behov av energieffektivisering. Rapporten visar också att det under 2016 investerades 21 miljarder kronor i renoveringar av Sveriges flerbostadshus.

– Det låter mycket, men utslaget på hela Sveriges lägenhetsbestånd motsvarar det bara 9 000 kronor per lägenhet. Nu bör energiminister Ibrahim Baylan (S) och bostadsminister Peter Eriksson (MP) samarbeta för att öka takten i energieffektiviserande renoveringar, säger Mats Björs.

Bostäder och lokaler står i dag för upp till 40 procent av Sveriges totala energianvändning. Om Sveriges klimat- och energimål ska uppnås måste bostädernas energianvändning halveras.

Industrifaktas rapport bifogas detta pressmeddelande.

Swedisols energieffektiviseringsindex 2017

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2015*Förändring i procent per årRankning
Blekinge17,114-91
Kalmar län13,511,5-72
Sörmland12,210,6-63
Västra Götaland12,611,2-64
Stockholms län14,312,9-55
Värmland1210,8-56
Jönköpings län11,910,8-47
Norrbotten14,813,6-48
Uppsala län13,612,6-49
Östergötland13,812,7-410
Dalarna14,213,3-311
Skåne1614,9-312
Gävleborg16,215,6-213
Västerbotten16,215,8-214
Västernorrland10,510,1-215
Västmanland14,513,9-216
Jämtland7,97,7-117
Kronoberg15,515,2-118
Örebro län1313019
Halland11,712120

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.



Källa: Swedisol


Skriv ut





Framtidens elnät byggs på Reimersholme

Boende på Reimersholme kan se fram emot att få ett framtidssäkrat elnät. I början av april började arbetet med att modernisera ledningar och stationer och fö...

Läs mer
Enerbrokers


Svensk-indiskt samarbete för energiinnovationer och entreprenörskap

Energimyndighetens program India-Sweden Innovations’ Accelerator (ISIA) har sedan...

Läs mer
Idcon


Bravida stärker sin position inom el i Mälardalsregionen

Bravida förvärvar Sala elektriska och tar genom förvärvet en starkare position...

Läs mer
Projektet inleds med arbete längs Gammelgårdsvägen.

Storsatsning på elnätet på Stora Essingen

Nu ska elnätet på Stora Essingen få en total ansiktslyftning. Det handlar om...

Läs mer


Fortsatt höga elpriser trots vårvärmen

Trots senaste veckans högtryck och vårvärme håller sig det nordiska elpriset...

Läs mer


42 miljoner kronor till 30 nya energiinnovationer

Energimyndigheten ökar stödet till utveckling av nya innovativa lösningar i tidig...

Läs mer
<span id=\

Affärsmodellen fick metallmästaren på fall

Affärsmodellen, flexibiliteten och den genomtänkta produkten fick Jitech AB ifrån...

Läs mer


Jönköpings Energis elnät bland de säkraste näten i Sverige

Elnätet i Jönköping med omnejd är ett av de säkraste i landet. Förra...

Läs mer
Mest lästa

Implementa

Cleps

Palgo

JIWA

Petrobio

storm geo

Smhi

Mared

GB tank

ppam solkraft

vtab

Clean Combustion

Blade solutions
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se