Instagram

Facebook

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent


2017-10-02

Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.
Bild:Swedisol
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju procent. Det motsvarar cirka en megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols nya energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.

– Det är glädjande att energianvändningen i lägenheterna minskar, men skillnaderna i landet är stora och det finns mycket kvar att göra. För att höja takten i energieffektiviseringen måste både Energimyndighetens renoveringsstrategi och Boverkets byggregler tydligt börja styra mot klimat- och energimålen, säger Mats Björs, vd Swedisol.

Största procentuella minskningen av energianvändningen står Blekinge för med en energieffektivisering på 9 procent per år. Samtidigt förbrukar lägenheterna i Blekinge mest energi i hela landet. Sämst på att energieffektivisera är Halland som ökat energianvändningen i lägenheter med en procent per år.

En rapport som Swedisol beställt av Industrifakta där 100 fastighetsägare över hela landet intervjuats visar att mer än hälften av fastigheterna är i behov av energieffektivisering. Rapporten visar också att det under 2016 investerades 21 miljarder kronor i renoveringar av Sveriges flerbostadshus.

– Det låter mycket, men utslaget på hela Sveriges lägenhetsbestånd motsvarar det bara 9 000 kronor per lägenhet. Nu bör energiminister Ibrahim Baylan (S) och bostadsminister Peter Eriksson (MP) samarbeta för att öka takten i energieffektiviserande renoveringar, säger Mats Björs.

Bostäder och lokaler står i dag för upp till 40 procent av Sveriges totala energianvändning. Om Sveriges klimat- och energimål ska uppnås måste bostädernas energianvändning halveras.

Industrifaktas rapport bifogas detta pressmeddelande.

Swedisols energieffektiviseringsindex 2017

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2015*Förändring i procent per årRankning
Blekinge17,114-91
Kalmar län13,511,5-72
Sörmland12,210,6-63
Västra Götaland12,611,2-64
Stockholms län14,312,9-55
Värmland1210,8-56
Jönköpings län11,910,8-47
Norrbotten14,813,6-48
Uppsala län13,612,6-49
Östergötland13,812,7-410
Dalarna14,213,3-311
Skåne1614,9-312
Gävleborg16,215,6-213
Västerbotten16,215,8-214
Västernorrland10,510,1-215
Västmanland14,513,9-216
Jämtland7,97,7-117
Kronoberg15,515,2-118
Örebro län1313019
Halland11,712120

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.



Källa: Swedisol


Skriv ut



Installation av kortläsare.
Installation av kortläsare.

Bravida levererar säkerhetslösningar till Folkhälsomyndigheten

Bravida genomför leveransen av ett nytt integrerat säkerhetssystem när Folkhälsomyndigheten bygger om arbetsplatserna på Solnakontoret. Bravida kommer stå för den...

Läs mer
Enerbrokers
Många elkunder blir vilseledda av telefonförsäljare.

Vilseledande marknadsföring och aggressiva metoder lurar elkunder

Konsumentverket har granskat elavtal som marknadsförs med det tilltalande ”El till...

Läs mer
Idcon


Kunskapen om el är låg bland svenskarna

Nästan fyra av tio svenskar vet inte från vilka källor den el de använder...

Läs mer
Coop och Grön Kontakt har ingått ett avtal som innebär att laddstationer med snabbladdare kommer installeras utanför utvalda butiker.

Coop Sverige och Grön Kontakt vill göra det enkelt och smidigt att snabbladda elbilar

Snart blir det möjligt för kunder på Coop att ladda sina elbilar samtidigt som man...

Läs mer
Emelie Thorsén, 28 år, vinnare i årets tävling #mittelskåp.

Möt de tre vinnarna i tävlingen #mittelskåp

Under våren utlyste Jönköping Energi i samarbete med Destination Jönkö...

Läs mer

Uppdrag ges om smarta elnät och laddinfrastruktur

Regeringen gör ändringar i regleringsbreven för Energimyndigheten och...

Läs mer
Ett tunt lager indiumnitrid ovanpå kiselkarbid, som skapats med LiU-forskarnas nya molekyl.

Kemi banar väg för bättre elektronikmaterial

Indiumnitrid är ett mycket lovande material för användning i elektronik, men...

Läs mer
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.

Elmarknaden just nu: De låga elpriserna kom av sig

Välfyllda vattenmagasin och kraftig vårflod ger rekordlåga elpriser i norr men...

Läs mer
Mest lästa

Implementa

Palgo

Osby Parca / Enertech AB

Contub360

WPS

Rörkraft

Ramab

Jämtvind

BK Services

Ketherm

Blade solutions

Vindteknikk

Härnösands kommun

BVM

Vägtransportledarna Norr

Baywa

SEK Svensk elstandard

ppam

connected wind

Nordheat

Energi service
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se