Instagram

Facebook

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent


2017-10-02

Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.
Bild:Swedisol
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju procent. Det motsvarar cirka en megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols nya energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.

– Det är glädjande att energianvändningen i lägenheterna minskar, men skillnaderna i landet är stora och det finns mycket kvar att göra. För att höja takten i energieffektiviseringen måste både Energimyndighetens renoveringsstrategi och Boverkets byggregler tydligt börja styra mot klimat- och energimålen, säger Mats Björs, vd Swedisol.

Största procentuella minskningen av energianvändningen står Blekinge för med en energieffektivisering på 9 procent per år. Samtidigt förbrukar lägenheterna i Blekinge mest energi i hela landet. Sämst på att energieffektivisera är Halland som ökat energianvändningen i lägenheter med en procent per år.

En rapport som Swedisol beställt av Industrifakta där 100 fastighetsägare över hela landet intervjuats visar att mer än hälften av fastigheterna är i behov av energieffektivisering. Rapporten visar också att det under 2016 investerades 21 miljarder kronor i renoveringar av Sveriges flerbostadshus.

– Det låter mycket, men utslaget på hela Sveriges lägenhetsbestånd motsvarar det bara 9 000 kronor per lägenhet. Nu bör energiminister Ibrahim Baylan (S) och bostadsminister Peter Eriksson (MP) samarbeta för att öka takten i energieffektiviserande renoveringar, säger Mats Björs.

Bostäder och lokaler står i dag för upp till 40 procent av Sveriges totala energianvändning. Om Sveriges klimat- och energimål ska uppnås måste bostädernas energianvändning halveras.

Industrifaktas rapport bifogas detta pressmeddelande.

Swedisols energieffektiviseringsindex 2017

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2015*Förändring i procent per årRankning
Blekinge17,114-91
Kalmar län13,511,5-72
Sörmland12,210,6-63
Västra Götaland12,611,2-64
Stockholms län14,312,9-55
Värmland1210,8-56
Jönköpings län11,910,8-47
Norrbotten14,813,6-48
Uppsala län13,612,6-49
Östergötland13,812,7-410
Dalarna14,213,3-311
Skåne1614,9-312
Gävleborg16,215,6-213
Västerbotten16,215,8-214
Västernorrland10,510,1-215
Västmanland14,513,9-216
Jämtland7,97,7-117
Kronoberg15,515,2-118
Örebro län1313019
Halland11,712120

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.



Källa: Swedisol


Skriv ut





Eltel tecknar treårigt ramavtal för telekom i Sverige värt cirka 17 miljoner euro

Eltels Communication-verksamhet i Sverige har tecknat ett treårigt ramavtal med Telenor, en internationell leverantör av kommunikationstjänster. Avtalet omfattar fä...

Läs mer
Enerbrokers

Tekniska verken ökar sitt ägande i Bixia


Borgholm Energi har sålt samtliga sina aktier i Bixia till Tekniska verken i Linköping,...

Läs mer
Idcon
Alelion Energy Systems högspänningsbatterier klarar certifieringskrav för vägfordon:

Öppnar för nya möjligheter inom specialfordonssegmentet

Testerna som genomförts visar att batterierna möter alla de krav som ställs på...

Läs mer


Energisektorn inleder det nya året med stark jobbprognos

Arbetsgivare inom energisektorn förväntar sig en ökad efterfrågan på...

Läs mer
Martin Höhler tillträder som ny vd på E.ON Energidistribution den 1 januari 2020.

Ny vd utsedd till E.ON Energidistribution

Den 1 januari 2020 tillträder Martin Höhler rollen som ny vd på E.ON...

Läs mer

Karlstads Energi förvärvar Hammarös aktier i Vindpark Vänern

Karlstads Energi köper Hammarös aktier i Vindpark Vänern för tre miljoner...

Läs mer
<noscript>&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp; &amp;amp;lt;img alt=\

Ny metod minskar energiförlusten vid avfallsförbränning

Hur mycket energi tas egentligen till vara vid förbränning av hushållsavfall? Med...

Läs mer

Schneider Electric vill leda branschen mot högre lönsamhet och hållbarhet


Under hösten 2019 har Schneider Electric format en ny grupp för att utveckla fö...

Läs mer
Mest lästa

Implementa

Cleps

Palgo

Osby Parca / Enertech AB

Contub360

Flintab

energi engagemang

TS Wind

WPS

Rörkraft

Ramab

Smhi

Mared

Clean Combustion

Blade solutions

Vindteknikk

Härnösands kommun

BVM

Vägtransportledarna Norr

Baywa

SEK Svensk elstandard
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se