Instagram

Facebook

Över 1 100 personer och företag har tecknat aktier i Dala Energi


2020-08-28

Bengt Östling vd Dala Energi.
Bild: Veronica Bergström
Bengt Östling vd Dala Energi.

Dala Energi har genomfört en ägarspridning som värnar om bolagets ägarmodell med en folkaktie. Ett lokalt företag förankrat i det lokala samhället, där kommunerna Rättvik, Leksand och Gagnefs kommuner är några av de stora ägarna.

Dala Energi tog hjälp av marknadsplatsen Pepins, där aktien är noterad, för att med en helt demokratisk tilldelningsmetod leta nya delägare. Det kan vara första gången i Sverige då alla fått samma möjligheter att teckna lika mycket aktier, oberoende av hur mycket pengar man har eller vart man bor.  

Modellen såg ut som sådan att alla som tecknat en post (300 aktier) fått denna tilldelad sig, därefter fick alla som tecknat två poster ytterligare aktier tilldelade och så vidare tills hela emissionen var fulltecknad.  

Den maximala tilldelningen kommer att bli två poster, detta gör att Dala Energi kunnat rikta sig till en bred investerarbas. Det formella beslutet om tilldelning tas av Dala Energis styrelse inom kort.


Stort intresse skapade överteckning  
Intresset för nyemissionen var mycket stort och över 1 100 personer och företag valde att teckna aktier för över 36 miljoner kronor. Dala Energi sökte enbart 10 miljoner i nya pengar vilket betyder att emissionen blev kraftigt övertecknad.

– Att vi lyckats genomföra emissionen så framgångsrikt med vår gemensamt framtagna modell tycker vi är fantastiskt. Dala Energi är ett gediget och stabilt energibolag med över 300 miljoner i omsättning, och att över 36 miljoner tecknades i emissionen via Pepins sajt är ett starkt bevis för vår plattform. Framtidens kapitalanskaffningar kommer i högre grad ske via digitala plattformar och vara öppna för alla, snarare än genom inbjudan i personliga och slutna nätverk, säger Linn Ansterus som är ansvarig för både marknadsplatsen och kapitalanskaffningen på Pepins, och fortsätter:

– Emissionen i Dala Energi visar på en trend där vi människor vill investera i linje med våra värderingar. Dala Energi går i bräschen för att värna om samhället, både genom sin lokala förankring men också genom sina stora satsningar på grön el.

Lokal förankring 
I emissionen kunde man se att den lokala förankringen var stark. Cirka 30 procent av alla som tecknade aktier har en postadress i Dalarna, men betydligt fler har anknytning till Dalarna. Resultatet visar på styrkan hos det lokala engagemanget och för Dalabygden. Av det tecknade aktierna har ca 70 procent tecknats av nya aktieägare, vilket innebär att Dala Energis får många nya delägare efter att ha sökt nya aktieägare med nydanande modell för demokratisk tilldelning.

– Det är verkligen roligt att vi får fler delägare och vi blir nu en bra bit över 4 000 aktieägare. Tillsammans för bygdens bästa investering är vår vision, där lönsamhet, miljöhänsyn och socialt engagemang förenas och där vi sparar på bygdens resurser och minskar vår globala klimatbelastning. Vi ska vara ett bolag väl förankrat i bygden, där vi tillsammans med kunder, ägare, medarbetare och kommunerna utvecklar bygden, säger Bengt Östling vd Dala Energi.


Dala Energi satsar på vindkraft 
Dala Energi har förvärvat aktier i Dala Vind AB, har genomfört en investering i ett vindkraftverk på Hedboberget samt påbörjat en investering i ett vindkraftverk i Riskebo. Det är dessa satsningar på hållbar grön energi från vindkraft som gör att Dala Energi valt att leta nya delägare. Dala Energi har i och med sina investeringar ökat sitt direkta och indirekta ägande i vindkraftsproduktion till 45 GWh per år. 

Dala Energi vill öppna upp för att alla ska få möjligheten att bli delägare i ett regionalt energibolag och därmed kunna påverka hur det framtida el- och kommunikationsnätet ska utvecklas. Det formella beslutet om tilldelning tas av Dala Energis styrelse inom kort. 


Källa: Dala Energi 


Tipsa en vn Skriv ut





Rekordstort Elfack samlade branschen för framtidens energi och elektrifiering

Elfack 2025 är mer relevant än någonsin. Med rekordmånga utställare och besökare, ett mässgolv fyllt av energi och ett starkt fokus på innovation och...

Läs mer
flamkontroll
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet...

Läs mer
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter

Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR

Elmässan 2
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se