Instagram

Facebook

Energiförbrukningen i livsmedelsbranschen kan halveras


2019-04-02

17 procent av energiförbrukningen i världen används till kylning av människor och matvaror. För att nå EUs energi- och miljömål har RISE samlat stora delar av livsmedelsbranschen i innovationsklustret BeLivs. Nu visar BeLivs resultat att dagligvaruhandeln kan sänka sin energianvändning med så mycket som 50 procent.

Mer än hälften av livsmedelsbutikernas energiförbrukning går till att kyla matvaror och butikerna installerar allt fler kyldiskar. En del diskar har dörrar eller lock som håller mycket av kylan kvar i diskarna medan andra är öppna för att varorna ska ligga lättillgängliga och enkla för konsumenterna att plocka och lägga i sina korgar.

– Att kunna förvara, lagra, transportera och sälja livsmedel som upprätthåller rätt temperatur hela vägen till att de når konsumenten kräver både djup och tvärvetenskaplig kompetens, berättar Ulla Lindberg, RISE projektledare för BeLivs.

BeLivs har samlat 90 procent av den svenska dagligvaruhandelns aktörer för att gemensamt se över vad branschen kan göra för att sänka sin energiförbrukning. BeLivs finansieras av Energimyndigheten och är ett unikt nätverk med både större livsmedelskedjor och mindre lokala handlare.

– BeLivs har genomfört många studier och fallstudier och har genom det gemensamma engagemanget och mångfalden i nätverket nått fina resultat, berättar Ulla Lindberg.

Att jobba klimatsmart i livsmedelsbranschen är idag framför allt en fråga om kunskap kring hur man hanterar värme och kyla. Resultaten från fallstudierna i BeLivs har gett idéer till nya systemlösningar. Engagemanget i branschen är stort men utmaningen ligger i att få de enskilda aktörerna att förstå hur de kan optimera sin egen livsmedelslokal för att bli mer energieffektiv.

– Lösningen ligger i att låta butikens olika installationstekniska system samverka som ett enda system där det ständigt pågår ett utbyte mellan ett varmare inneklimat och en kallare temperatur i kyldiskarna, säger Ulla Lindberg.
– På så vis tar man vara på både värme och kyla och det genereras rätt temperatur på rätt ställe och på ett mer effektivt och energisnålt sätt.

Låter man butikernas olika system samverka på rätt sätt och tar hänsyn till den ofrivilliga ventilationen som uppstår av att entrédörrar och lagerportar står öppna stora delar av dygnet samt övrig ventilation i lokalen så kan livsmedelsbutikerna sänka sin energianvändning med upp till 50 procent.


Faktaruta: BeLivs
BeLivs pågick under 2011-2018 och var ett innovationskluster inom den svenska livsmedelsbranschen. Nätverket drevs av RISE och finansierades av Energimyndigheten. Ulla Lindberg, Ph D, forskare inom resurseffektivisering inom dagligvaruhandeln och konsumentbeteende på RISE har varit projektledare. BeLivs har gett många insikter till hur livsmedelsbutikerna kan agera mer energisnålt.  



Källa: RISE


Tipsa en vn Skriv ut





Rekordstort Elfack samlade branschen för framtidens energi och elektrifiering

Elfack 2025 är mer relevant än någonsin. Med rekordmånga utställare och besökare, ett mässgolv fyllt av energi och ett starkt fokus på innovation och...

Läs mer
flamkontroll
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet...

Läs mer
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter

Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Ketherm

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR

Elmässan 2
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se