Instagram

Facebook

Svensk gasturbinteknik ska stabilisera vitryska elnätet


2019-12-11

Fem gasturbiner från Siemens i Finspång ska köras som spetslast och göra det vitryska elnätet flexibelt och stabilt.
Bild: Siemens
Fem gasturbiner från Siemens i Finspång ska köras som spetslast och göra det vitryska elnätet flexibelt och stabilt.

Siemens ska leverera kraftgenereringsutrustning till två nya kraftverk i Vitryssland. Kund är den statliga kraftbolaget RUE Vitebskenergo. De nya kraftverken ska tas i drift i anslutning till två befintliga kraftverk i Vitebsk i norra Vitryssland med syfte att skapa ett stabilt och samtidigt flexibelt elnät. Kraftverken beräknas att tas i drift i slutet på 2021.

Gasturbinerna är konstruerade för att starta snabbt och kan nå full effekt på mindre än 15 minuter. De beräknas att köras ca 700 timmar per år och ska fungera som reserv- och balanskraft till framtida vind-, sol- och kärnkraftverk samt till befintliga kraftverk, och därigenom stötta energiomställningen i Vitryssland.

– Gasturbinernas flexibilitet och höga verkningsgrad är viktiga faktorer för att kunna realisera detta projekt på ett framgångsrikt sätt, säger Mikhail Luzin, VD för RUE Vitebskenergo. Som reserv- och balanskraft kommer de att spela en avgörande roll för att stötta befintliga och framtida kraftverk och för att stärka driftsäkerheten av det vitryska elnätet.

Siemens levererar totalt fem gasturbiner av modell SGT-800 med tillverkning i Finspång och Trollhättan, samt generatorer och annan utrustning till de två kraftverken som tillsammans ska ge en effekt på 250 MW. 

– Siemens har ett brett spektrum av energilösningar som hjälper till att optimera energimixen hos våra kunder ute i världen. Vi ser fram emot att stödja Vitrysslands arbete för en reducering av koldioxidutsläpp genom att komplettera nätet med våra effektiva och flexibla gasturbinlösningar som ger den tillförlitlighet och stabilitet som landets energisystem behöver, säger Hans Holmström, VD Siemens Industrial Turbomachinery AB.



Källa: Siemens


Tipsa en vn Skriv ut





Melbye når guldnivå i EcoVadis – bland världens 5 % främsta företag inom hållbarhet

Melbye har tagit steget från silver till guld i EcoVadis internationella hållbarhetsbedömning och placerar sig därmed bland de 5 % bästa av 130 000 företag globalt.

Läs mer
flamkontroll
Kraftringens nya mottagningsstation i Gunnesbo.

Kraftringen driftsätter ny mottagningsstation i Lund

I Gunnesbo har Kraftringen Nät byggt en ny mottagningsstation som tagits i drift under...

Läs mer


Rekordstort Elfack samlade branschen för framtidens energi och elektrifiering

Elfack 2025 är mer relevant än någonsin. Med rekordmånga utställare och...

Läs mer
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet...

Läs mer
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer
Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Ketherm

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR

Elmässan 2
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se