Instagram

Facebook

Tätare rapportering för ökad handelskapacitet mellan elområden


2022-01-21

Khashayar Farmanbar, Energi- och digitaliseringsminister.
Bild: Magnus Liljegren
Khashayar Farmanbar, Energi- och digitaliseringsminister.

Regeringen ger Svenska kraftnät i uppdrag att tätare och mer detaljerat dela information om hur handelskapaciteten i närtid kan ökas mellan elområden. Informationen till regeringen ska synliggöra hur Svenska kraftnäts arbete bidrar till en säker elförsörjning till konkurrenskraftiga priser i hela Sverige.

– Svenska kraftnät redogör på ett tillfredställande vis sitt arbete, men mot bakgrund av den rådande situationen på elmarknaden är det mycket viktigt att jag får detaljerad information oftare, säger energiminister Khashayar Farmanbar.

De fortsatta begränsningarna i handelskapacitet och de stora prisskillnaderna inom Sverige som dessa bidrog till, gör att regeringen anser att det finns ett behov av en tätare och mer proaktiv uppföljning av Svenska kraftnäts kontinuerliga arbete och samtidigt öka transparensen i det arbete som sker.

Därför ger nu regeringen ett uppdrag till Svenska kraftnät med det övergripande syftet att med tätare frekvens och mer detaljerat än tidigare dela information om hur handelskapaciteten i närtid kan ökas och hur Svenska kraftnäts arbete bidrar till en säker elförsörjning till konkurrenskraftiga priser i hela Sverige. Detta är alltså utöver långsiktiga åtgärder i form av nätinvesteringar.

Uppdraget innebär att Svenska kraftnät i slutet av varje kvartal under 2022 informerar regeringen om de åtgärder som vidtas för att öka handelskapaciteten. Informationen ska avse elområdesgränser inom Sverige såväl som mellan Sverige och våra grannländer och avgränsas till de åtgärder som bedöms påverka handelskapaciteterna den kommande treårsperioden.

Regeringen vill också genom uppdraget informeras om på vilket sätt Svenska kraftnät planerar att använda intäkterna från så kallade kapacitetsavgifter.

Utöver det ovan nämnda ska även den sista rapporten inom ramen för uppdraget innehålla information om åtgärder för att främja den finansiella marknadens funktion, förutsättningar för anslutning av ny elproduktion och framtida behov av effektreserven (efter 2025).


Fakta: Effektreserv
Effektreserven är en extra produktionsresurs i södra Sverige (för närvarande Karlshamnsverket) som Svenska kraftnät förfogar över under perioden 16 nov till 15 mars.


Fakta: Kapacitetsintäkter
Kapacitetsintäkterna uppstår genom prisskillnader mellan elområden, och de stora prisskillnaderna under 2021 genererade därmed stora intäkter.

Det finns ett regelverk som tillser att dessa intäkter ska återgå till elmarknaden, exempelvis genom att förstärka elnätet och därigenom minska framtida prisskillnader.


Källa: Infrastrukturdepartementet

Tipsa en vn Skriv ut





Rekordstort Elfack samlade branschen för framtidens energi och elektrifiering

Elfack 2025 är mer relevant än någonsin. Med rekordmånga utställare och besökare, ett mässgolv fyllt av energi och ett starkt fokus på innovation och...

Läs mer
flamkontroll
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet...

Läs mer
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter

Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Ketherm

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR

Elmässan 2
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se