Nu har Vinningas elnät blivit en del av Lidköping Elnät


2018-01-04

Per-Olof Claesson, vd för Vinningas elförening, lämnar över nycklarna till Lars-Göran Färdig på Lidköping Elnät.
Bild:Lidköpings kommun
Per-Olof Claesson, vd för Vinningas elförening, lämnar över nycklarna till Lars-Göran Färdig på Lidköping Elnät.

Från 1 januari har Lidköping Elnät förvärvat Vinninga Elektriska Ekonomiska förenings inkråm (utrustning, ledningar och avtal) och samtidigt tagit över ansvaret för Vinningas kunder.


Båda parter är överens om att en sammanslagning är den långsiktigt mest lönsamma lösningen för både invånarna i Vinninga och de kunder som ingår i dagens Lidköping Elnät, eftersom det innebär fördelar både administrativt och personalmässigt med en större kundbas. Lidköpings kommun var redan innan andelsägare i föreningen.

Det kommer också vara tekniskt och miljömässigt fördelaktigt för Vinningas kunder, eftersom kompetensen samlas i Lidköping Elnät och ger bättre förutsättningar i arbetet att ställa om nätet till förnyelsebar energi och digitalisering.

Kommunfullmäktige tog beslutet i oktober och det innebär att alla elanläggningar och kunder tas över av Lidköping Elnät. Kunderna i Vinninga får samma avtalsvillkor som övriga kunder i Lidköping Elnät, och även samma avtal med Billinge Energi AB som Vinninga Elektriska Ekonomiska förening har haft när det gäller samfakturering och kundtjänst.



Källa: Lidköpings kommun