innogy nu en del av E.ON
– Detta är en historisk dag för E.ON och vi är mycket glada över att sammanslagningen är klar. Fokus framöver ligger på att rent operativt integrera verksamheterna med varandra och i detta kommer vi hela tiden att ha kunden i centrum, säger Marc Hoffmann, vd på E.ON Sverige.
För E.ONs nordiska verksamhet innebar förvärvat att E.ONs verksamheter inom förnybar produktion övergick till RWE, vilket skedde den 1 oktober 2019. För verksamheten i Norden innebär alltså dagens besked inga konkreta förändringar i verksamheten. Däremot betyder det att E.ON nu är ett av Europas största elnätsföretag tillika en av de största leverantörerna av innovativa kundlösningar, vilket ger E.ON möjlighet att driva energiomställningen med full kraft.
– Att få tillgång till all den kompetens som innogy för med sig in i nya E.ON är en enorm tillgång som stärker vårt arbete med omställningen till ett fossiloberoende samhälle. Att transaktionen nu är klar och genomförd ger oss en fantastisk plattform för vårt framtida arbete – i Sverige, Norden och Europa, säger Marc Hoffmann.
Källa: E.ON