Sverige långt efter europeiska grannländer i installerad solenergi
Bild: Otovo
Babak Tighnavard, VD på Otovo Sverige.
Sverige ligger långt efter flera jämförbara europeiska länder i installerad solenergi. Trots att marknaden för solenergi i Sverige har vuxit med mellan 50–80 procent de senaste åren så står solenergin endast för 0,4 procent av den totala energiproduktionen i landet. En förklaring tros vara okunskapen om solpanelernas lönsamhet, i kombination med långa väntetider vid ansökan om solcellsbidrag.
Förra veckan presenterades regeringens höständringsbudget, där ytterligare 500 miljoner kronor skjuts till solcellsbidraget. Syftet med detta är att få fler människor att ställa om till solenergi, för i motsatts till vad många tror så ligger Sverige inte i framkant här. Faktum är att vi ligger en bra bit efter jämförbara länder som Tyskland och Danmark, där väderförhållanden är snarlika.
År 2018 utgjorde solenergiproduktionen ungefär 0,4 procent av den totala energiproduktionen i Sverige. I Tyskland var motsvarande siffra 7,9 procent och i Danmark 2,9 procent. Installerad effekt per invånare låg 2018 på 42 W i Sverige, 173 W i Danmark och 547 W i Tyskland. Siffrorna visar att vi ligger långt efter både Danmark och Tyskland, trots att marknaden vuxit med mellan 50–80 procent de senaste åren.
Solenergibolaget Otovo menar att en viktig orsak till detta kan vara den allmänna okunskapen om solpanelers lönsamhet. I takt med att priserna på solpaneler successivt har sjunkit år efter år, har tiden som det tar för en anläggning att generera vinst förkortats.
– Många som har hört talas om solceller avfärdar det som en möjlighet för deras eget hus med motiveringen att installationen innebär en orimligt stor kostnad, men så är inte fallet idag. Efter prisfallet som skett de senaste 10 åren kan en solcellsinstallation bli lönsam redan efter 10–12 år, vilket många konsumenter inte vet, säger Babak Tighnavard, VD på Otovo Sverige.
Priset på solpaneler för bostäder gick från över 60 SEK/W 2010 till 14 SEK/W 2019. Det reducerade priset innebär att en normalstor 5kW-installation sjönk från cirka 300 tkr till cirka 70 tkr.
En annan orsak till Sveriges begränsade installationstakt av solceller är, enligt Babak, de långa väntetiderna för besked om beviljat solcellsbidrag. Denna faktor har tidigare dokumenterats av Energimyndigheten, som på uppdrag av regeringen år 2018 undersökte hur subventionsmodellen för solceller kunde förbättras. Resultatet, som offentliggjordes för över ett år sedan, visade att den största utmaningen med dagens subventionsmodell var den långa väntetiden för att få sin ansökan godkänd – en väntan som enligt rapporten kunde överstiga ett år. Idag, ett år senare, är väntetiden fortfarande lång.
– Självklart är de nya pengarna som regeringen placerar i solcellsstödet varmt välkomna, men både branschen och många konsumenter väntar på ett krafttag även vad gäller kösystemet, med nya lösningar på hur bidragsprocessen kan effektiviseras, säger Babak Tighnavard.
Text: Marilyn Roseneld/Shomei
|
 | Solcellsparken i utanför Medinge Forssätter, Lindesbergs kommun är den första solcellsparken i Sverige som Nordic Solar bygger. |
Inbjudan - Nordic Solar inviger sin första solcellspark i Sverige
Vi har nöjet att bjuda in dig till den officiella invigningen av Nordic Solars solpark i Medinge Forssätter, utanför Lindesberg.
Läs mer
|
 |
 |
 |
|
 |
 |
 |
Solgrid har fått tillstånd för Norges största solkraftverk med tillstånd
Solgrid har beviljats anläggningstillstånd för det som blir Norges största...
Läs mer
|
 |
 |
 |
ECOKRAFT lanserar AI-tjänst för tryggare och smartare solenergi
ECOKRAFT lanserar EcoIntelligence, en ny AI-tjänst som ger både villaägare och...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Första lasset solcellspaneler till återvinning – REMONDIS tar ett historiskt steg
Under påskveckan 2025 markerades en milstolpe i svensk återvinning när det fö...
Läs mer
|
 |
 |
 |
60-öringen försvinner – men du kan fortfarande maximera värdet av din solenergi
Den 1 januari 2026 försvinner den statliga skattereduktionen på 60 öre/kWh för...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Uniper vill växa inom förnybar elproduktion
Uniper har beslutat att växa inom förnybar elproduktion. Som ett första steg i...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Rabbalshede Kraft beviljas EU-stöd för två stora solkraftsprojekt
Rabbalshede Kraft stärker sin position som ledande aktör inom förnybar energi i...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Driva möjliggör ridskolan Skogslottens storsatsning på solenergi
Som en av de största aktörerna i branschen har ridanläggningen och ridskolan...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Från idé till prisbelönt mässa – Elmia Solar stärker Jönköpings roll i energiomställningen
Elmia fortsätter sätta Jönköping på kartan som en mötesplats fö...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Deponi blev solpark - Rottneros Bruk matar in 2,5 miljoner kWh solel rakt in i produktionen
Jakten på lägre elkostnader tog Rottneros Bruk till en oväntad plats – en...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Deponi blev solpark - Rottneros Bruk matar in 2,5 miljoner kWh solel rakt in i produktionen
Jakten på lägre elkostnader tog Rottneros Bruk till en oväntad plats – en...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Historisk byggnad möter framtidens teknik – Venturi Fastigheter väljer ECOKRAFT för solcellsinstallation på Spinneriet i Lindome
Spinneriet i Lindome har en lång historia som en plats för hantverk och industriell...
Läs mer
|
 |
 |
 |
KP Energy storsatsar på markbaserade solcellsanläggningar för Sveriges lantbrukare
Behovet av förnybar energi ökar stadigt, och allt fler lantbrukare och markägare ser...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Riddermark Bil nominerad till Solenergipriset 2025
Riddermark Bil har blivit nominerad till det prestigefyllda Solenergipriset 2025, en utmä...
Läs mer
|
 |
 |
 |
OEM Automatic ställer ut på Elmia Solar 4–6 februari
OEM Automatic är stolta över att delta på Elmia Solar, den ledande mö...
Läs mer
|
 |
 |
 |
David Rosberg tar över som ny VD för BayWa r.e. Nordic
BayWa r.e. Nordic meddelar att David Rosberg, nuvarande Head of Finance i Norden, har utsetts till...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Solid Vind och Sol AB tillsammans G&G Infra AB annonserar idag ett partnerskap centrerat runt utveckling, byggnation och ägande av svenska solparker.
Solid Vind & Sol AB & G&G infra AB annonserar idag ett partnerskap centrerat runt...
Läs mer
|
 |
 |
 |
40 år av forskning inom hållbar energi vid Högskolan Dalarna
Högskolan Dalarna har under 40 år varit en ledande aktör inom forskning och...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Solis presenterar ny lågspänd 3-fas hybridomriktare
Skräddarsydd för energilagringsbehov i bostäder och mindre kommersiella fastigheter
Läs mer
|
 |
 |
 |
OKQ8 stärker sin satsning på solenergi
OKQ8 tar nästa steg i sin satsning på förnybar energi genom att integrera sitt...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Ny solkraftspark planeras i Kristianstad
C4 Energi och infrastrukturbolaget Polhem Infra planerar en ny solcellspark i de södra delarna...
Läs mer
|