Instagram

Facebook
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Orkla Eslöv blir fossilfritt


2022-11-17

Bild: Orkla/Sophie Håkansson

Orkla planerar att investera i en ny fossilfri energianläggning på sin livsmedelsfabrik i Eslöv, för att göra tillagningen av mat helt fossilfri. En satsning som minskar företagets koldioxidutsläpp med 15 000 ton per år. Tillsammans med Kraftringen har Orkla redan inlett arbetet. Den nya energianläggningen beräknas vara klar till 2025.

– Omställning till förnybar energi kostar men är oerhört centralt för att vi ska nå våra klimatmål. Vi lever i ett kritiskt decennium för klimatet och med investeringen tar vi ytterligare kliv för att minska vårt och våra produkters klimatavtryck, säger Henrik Julin, vd, Orkla Foods Sverige.

Eslöv är näst på tur när Orkla Foods Sverige gör all sin livsmedelsproduktion fossilfri i Sverige. Sedan tidigare är redan företagets anläggning i Kumla fossilfri.

Orklas anläggning för livsmedelsproduktion i Eslöv är en av Sveriges största livsmedelsanläggningar. Här tillagas färdigmat, bland annat Felix köttbullar och Paulúns enportionsrätter, växtbaserad mat som t ex Anamma färs, och grönsaker, bland annat Felix potatisprodukter och inlagd gurka. Varje år tillagas 58 000 ton mat för både den svenska marknaden och för export.

– Vi är väldigt glada över att kunna sätta igång arbetet med en förnybar energianläggning här i Eslöv och att vi inom tre år räknar med att ha en helt fossilfri tillagning av mat här, säger Stefan Olsson, fabrikschef Orkla Eslöv.

En fossilfri energianläggning beräknas minska koldioxidutsläppen med ytterligare 15 000 ton per år.

Orkla har redan nu inlett arbetet med en analys av vilket energislag som ska användas och hur den nya anläggningen ska utformas. Som samarbetspartner i det arbetet har Orkla valt Kraftringen.

– Vi är glada över att kunna stötta Orkla i Eslöv – ett centralt livsmedelsföretag i vår region – på deras positiva hållbarhetsresa. Tillsammans tar vi ett viktigt steg i energiomställningen, samtidigt som vi bidrar till att forma ett mer modernt energisystem, säger Sezgin Kadir, vd och koncernchef, Kraftringen.

Den nya energianläggningen beräknas vara klar under 2025.


Källa: Kraftringen

Tipsa en vn Skriv ut



C4 Energi tar stora steg mot en hållbar framtid med nästan 100% fossilfri elproduktion, produktionsrekord för biogas och nya satsningar på energieffektivisering, enligt hållbarhetsrapporten för 2024
C4 Energi tar stora steg mot en hållbar framtid med nästan 100% fossilfri elproduktion, produktionsrekord för biogas och nya satsningar på energieffektivisering, enligt hållbarhetsrapporten för 2024

Pressmeddelande: C4 Energi presenterar hållbarhetsrapporten för 2024

  • Nära 100 % fossilfri elproduktion
  • Produktionsrekord för biogas
  • Utökad satsning på energieffektivisering

Hållbarhetsrapporten för 2024 visar att C4 Energi fortsätter...

Läs mer
flamkontroll
<span>– Drivkraften för oss på Tekniska verken är att ta vara på koldioxid i stället för att släppa ut det och på så vis tränga ut fossil koldioxid, säger Andreas Björk.</span>

Koldioxid i ny form – tekniksprång i Linköping

Tekniska verken i Linköping är först i landet med att bygga en anläggning som...

Läs mer
I dag tar Solör Bioenergi över ansvaret för fjärrvärmeverksamheten i Mullsjö kommun.

Mullsjös fjärrvärme blir en del av Solör Bioenergi

I dag tar Solör Bioenergi över ansvaret för fjärrvärmeverksamheten i...

Läs mer
Tillsammans med Yara är Energifabrikens sikte inställt på att producera biodrivmedlet rapsmetylester (RME) tillverkad av fossilfritt odlad raps.

Klimatsmart gödsel viktigt för fossilfritt bränsle

Energifabriken-gruppen producerar och distribuerar idag 100 procent förnybara bränslen,...

Läs mer


Matavfall blir till biogas och biogödsel

Ljusdal Energi-koncernen har nyligen bytt till Akribis ekonomisystem. Totalt är det sju...

Läs mer


Nordion Energi investerar i anläggning för flytande biogas i Göteborgs Hamn

Nordion Energi investerar i en ny förvätskningsanläggning för biogas i Gö...

Läs mer

Warning: Division by zero in /shared/www/webnews.textalk.com/20240307190756-d3338b7/www/se/include/print_newsgroup.php on line 391
Hantering av bränsleflis hos Hallands Hamnar i Varberg

Hallands Hamnar stärker sin position inom biobränslesegmentet

Hallands Hamnar har tecknat ett strategiskt avtal med den tyska koncernen Bruening Group för...

Läs mer
Gasums stationer med både LBG (flytande biogas) och LNG (flytande naturgas) bli tillgängliga för OKQ8:s IDS-kunder redan nu i höst. 

OKQ8 samarbetar med Gasum för att minska utsläppen inom tunga transporter

OKQ8 inleder ett strategiskt samarbete med Gasum, en expert inom den nordiska gassektorn och...

Läs mer
<span>När Falköpings kommun expanderar i den norra delen av Falköping med plats för bostäder och industrier gör Solör Bioenergi samtidigt en miljoninvestering i utbyggnad av fjärrvärmenätet.</span>

Solör Bioenergi investerar i framtidens energiinfrastruktur i Falköping

När Falköpings kommun expanderar i den norra delen av Falköping med plats för...

Läs mer
Multibygg Biogasanläggningen i Mönsterås

Biogasanläggning i Grimhult byggs med ECO-Betong

Swerock har levererat ECO-Betong till den stora biogasanläggning som byggs i Grimhult...

Läs mer
St1s nya bioraffinaderi.  

Nytt rekord för produktionskapacitet inom biodrivmedel

Sänkningen av reduktionsplikten som infördes den 1 januari 2024 beräknas minska...

Läs mer


Stockholm Exergi tecknar världens hittills största avtal med Microsoft för permanenta minusutsläpp

Stockholm Exergi har skrivit avtal med Microsoft om 3,33 miljoner ton permanenta minusutsläpp...

Läs mer
Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR

Elmässan 2
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se