Instagram

Facebook
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Linde Energi Elnät pausar införandet av effekttariffer


2026-03-26

Linde Energi Elnät pausar införandet av effekttariffer
Bild:Linde Energi AB
Linde Energi Elnät pausar införandet av effekttariffer


Paus för effekttariffer

Efter att regeringen stoppat kravet på införandet av effekttariffer, väljer vi på Linde Energi Elnät att pausa införandet som var planerat till hösten 2026.

Regeringen har meddelat att kravet på att alla elnätsföretag ska införa effekttariff kommer att skjutas upp. Energimarknadsinspektionen har fått i uppdrag att se över modellen och ett nytt förslag väntas vara klart i april 2027.

– På Linde Energi Elnät pausar vi införandet av effekttariffer för kunder med 16 till 25 A säkring och inväntar fortsatta direktiv från Energimarknadsinspektionen. För våra kunder innebär det här inga förändringar just nu – vår nuvarande prismodell ligger fast, säger Peter Ström, chef affärsområde El.

För våra kunder med säkring från 35 A och uppåt innebär det här ingen förändring, vår nuvarande prismodell ligger fast tills vidare.

Energimarknadsinspektionen har fått i uppdrag att utreda hur ett eventuellt framtida krav på effekttariffer ska utformas. Uppdraget ska redovisas senast april 2027. Vi följer utvecklingen noga i väntan på mer information och ny modell från Energimarknadsinspektionen.

Kort fakta om effekttariffer:

  • Effekttariffen är en prismodell som baseras på hur mycket el kunden använder på en och samma gång. Kunden får större möjlighet att påverka sin egen elnätskostnad, genom att sprida ut sin elanvändning eller flytta den till tider då elnätet är mindre belastat.
  • Syftet med modellen är att jämna ut elanvändningen över dygnet och minska belastningen på elnäten, särskilt under tider då många använder mycket el samtidigt.
  • Effekttariffen kommer från ett EU-direktiv och Energimarknadsinspektionen har tagit fram riktlinjerna för hur tarifferna kan utformas i Sverige.
  • Varje elnätsbolag har möjlighet att anpassa modellen för sina kunder, så länge det görs utifrån Energimarknadsinspektionens riktlinjer.

Källa: Linde Energi AB
 

Tipsa en v�n Skriv ut





Omexom stärker sin position i Stockholmsregionen genom drift- och underhållsuppdrag

Omexom har tilldelats ett långsiktigt drift- och underhållsuppdrag inom elnätsinfrastruktur i Stockholmsregionen. Uppdraget har en uppskattad volym om cirka 340 miljoner kronor per...

Läs mer
flamkontroll
Det finns i dagsläget inga indikationer på en konkret hotbild mot Göteborg Energis verksamhet men vi följer utvecklingen noggrant.

Inget konkret hot mot Göteborgs energiinfrastruktur i dagsläget

Den senaste tiden har en rad incidenter kopplat till europeisk energiinfrastruktur inträffat,...

Läs mer


ONE Nordic övertar Enersizes svenska verksamhet inom energieffektivisering

Sedan tidigare ansvarar ONE Nordic för försäljningen av Enersizes produkter och...

Läs mer
Sandviksverket i Växjö.

Ett energisystem som klarar både kris och vardag

I ett mer osäkert omvärldsläge har frågor om energiberedskap blivit allt...

Läs mer


Gasum stärker elmarknadsverksamheten – Tommi Riikonen tar över Portfolio Services

Tommi Riikonen har utsetts att leda Gasum Portfolio Services. Riikonen tillträder i tjä...

Läs mer
Linde Energi Elnät pausar införandet av effekttariffer

Linde Energi Elnät pausar införandet av effekttariffer

Paus för effekttariffer


Efter att regeringen stoppat kravet på införandet av...

Läs mer


Efter regeringens nya beslut: Luleå Energi Elnät väljer att pausa införandet av effekttariffen

Regeringen väljer att stoppa kravet på införandet av effekttariffen. Regeringens...

Läs mer


Lars Edström, vd för Göteborg Energi Nät AB, kommenterar energi- och näringsminister Ebba Busch uttalande om tidsindelade effektavgifter.

Omställning av industri och transporter samt ett ökat behov av ny elproduktion kommer att...

Läs mer

Statkraft och OX2 tecknar avtal om optimering av storskaliga batterier i Finland

Statkraft och den svenska energiutvecklaren OX2 har ingått ett sjuårigt...

Läs mer

Palgo

BK Services

ramab

Ketherm

ABG

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

Markavtal

KTR

SEK Elstandard

Merus

Iceva
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se