Instagram

Facebook
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Jernhusen går mot smarta fastigheter med hjälp av Siemens


2019-03-01

Jernhusen, som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter inom infrastruktur, vill halvera sin energianvändning till år 2030. För att nå målet behövde den digitala infrastrukturen utvecklas, därför investerar de i ett överordnat styr- och presentationssystemför fastighetsautomation från Siemens.
Bild: Siemens
Jernhusen, som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter inom infrastruktur, vill halvera sin energianvändning till år 2030. För att nå målet behövde den digitala infrastrukturen utvecklas, därför investerar de i ett överordnat styr- och presentationssystemför fastighetsautomation från Siemens.

Per Schrewelius, driftingenjör på Jernhusen.
Bild: Thomas Blomqvist/Bonnier News Brand Studio
Per Schrewelius, driftingenjör på Jernhusen.

Johan Viktorsson, säljchef Siemens Building Technologies.
Bild: Siemens
Johan Viktorsson, säljchef Siemens Building Technologies.

Jernhusen satsar på digitalisering och investerar i ett överordnat styr- och presentationssystemför fastighetsautomation från Siemens – så att byggnaderna på sikt ska kunna "tänka" och driftoptimera sig själva. Målsättningen är en halverad energianvändning till år 2030.

Jernhusen, som äger, utvecklar och förvaltar järnvägsstationer, underhållsdepåer och kombiterminaler runt om i landet, har ett ambitiöst energisparmål på en halverad energianvändning till år 2030. För att nå målet behövde den digitala infrastrukturen utvecklas, och valet föll på Desigo CC, ett integrerat styrsystem från Siemens. Genom att koppla upp samtliga fastigheter och system till Desigo CC, kan Jernhusen driftoptimera byggnaderna från en och samma plats och göra dem mycket mer energieffektiva.

– Vi tittade på de flesta fabrikat av SCADA-system som finns på marknaden i Sverige, säger Per Schrewelius, driftingenjör på Jernhusen.
– Med Siemens system behövde vi inte bygga något från grunden – det var bara att implementera. Det är dessutom otroligt lätt att gå in och göra både mindre och större ändringar.

Sedan tidigare har Jernhusens allra äldsta station, Göteborgs Centralstation, som en av tre fastigheter kopplats upp mot Desigo CC i ett pilotprojekt. Arbetet gav nästan omedelbart resultat: När styrreglagen kopplades upp mot det nya systemet upptäcktes flera defekter i fastigheten, bland annat trasiga ventiler och motorer samt givare som saknades. Dessa kunder nu åtgärdas.

Det gamla systemet hade inte kapacitet att upptäcka sådana problem, och energianvändningen på Göteborgs Centralstation har sjunkit sedan implementeringen av systemet.

– Kraven på klimatsmarta och energieffektiva byggnader blir allt högre. Mycket av intelligensen hos den smarta byggnaden ligger i att systemen kan föra en dialog och samarbeta. Det är inte bara energieffektiviseringen som ökar ju fler system som kan kommunicera med varandra. Komfort, säkerhet och trygghet i byggnaden blir också betydligt bättre, säger Johan Viktorsson, säljchef på Siemens Building Technologies.

Desigo CC kan styra samtliga system i en fastighet och dessutom få dem att kommunicera och dra nytta av varandra. Exempelvis kan energieffektivitet skapas genom närvaroanalyser via givare, passersystem och IR-detektorer och på så sätt anpassa energianvändningen utifrån närvaro i lokalerna.

Jernhusen planerar att koppla upp alla sina fastigheter till Desigo CC fram till 2025.




Källa: Siemens


Tipsa en vn Skriv ut





Rekordstort Elfack samlade branschen för framtidens energi och elektrifiering

Elfack 2025 är mer relevant än någonsin. Med rekordmånga utställare och besökare, ett mässgolv fyllt av energi och ett starkt fokus på innovation och...

Läs mer
flamkontroll
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet...

Läs mer
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter

Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR

Elmässan 2
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se