Instagram

Facebook

Goda förhoppningar om solpark i Svedberga – trots länsstyrelsens överklagan


2022-11-23

Bild: European Energy

Länsstyrelsen Skånes beslut att överklaga mark- och miljödomstolens godkännande av solparken i Svedberga kommer att ytterligare försena tillförseln av ny billig och grön energi i ett krisdrabbat Skåne. European Energy hyser dock goda förhoppningar om ett positivt besked från den högre instansen, mark- och miljööverdomstolen (MÖD).

– Länsstyrelsens agerande är mest beklagligt för alla de elkonsumenter i Skåne som drabbas av höga elpriser och företag som inte kan etablera sig i regionen eller expandera. Den gröna omställningen och klimatkrisen kräver en snabb utbyggnad av solkraften, säger Peter Braun, projektchef för European Energy i Sverige, Norge och Finland.

Mark- och miljödomstolen i Växjö konstaterade i sitt beslut för tre veckor sedan att de skyddsåtgärder och anpassningar som European Energy har föreslagit till skydd för naturmiljön vid Solparken i Svedberga är tillräckliga. Länsstyrelsen Skåne har samma uppfattning, men väljer alltså ändå att överklaga. Nu är det upp till MÖD att avgöra om de ska ge prövningstillstånd i ärendet.

– Vi anser att att det är fullt möjligt att anlägga solparker på jordbruksmark eftersom det är tillfälliga anläggningar som inte skadar marken, tvärtom ökar biodiversiteten och möjliggör fortsatt odling. Ny, fossilfri el i Skåne bör betraktas som ett väsentligt samhällsintresse, säger Peter Braun.

Oavsett vilket beslut mark- och miljödomstolen fattar kommer det troligen att ta ytterligare minst 6–8 månader innan solparken i Svedberga kan börja byggas.

– Solparker är det snabbaste sättet att få ny kraftproduktion på plats och pressa elpriserna. Vi är helt övertygade om att den storskaliga solkraften kommer att få genomslag i Sverige, även om vi nu får vänta ytterligare några månader, säger Peter Braun.


Källa: European Energy

Tipsa en vän Skriv ut





EnergiEngagemang deltar i projekt tillsammans med RISE med mål att skapa verktyg för att säkerställa att utbyggnaden av solel sker på ett socialt hållbart sätt

Utbyggnaden av solel ökar snabbt både i städer och på landsbygd, bland annat i solparker. När fler aktörer intresserar sig för solel ökar samtidigt behovet...

Läs mer


Greenfood och Öresundskraft bygger en av Sveriges största solcellsanläggningar

Nu står det klart att livsmedelskoncernen Greenfood tillsammans med Öresundskraft och...

Läs mer


Intresset för solenergi ökar – få gratis rådgivning av Sveriges främsta aktörer inom området på Hem & Villamässan

Svenskarnas inställning till solenergi är mer positiv än någonsin. 8 av 10...

Läs mer


Överskott av energi när Örebro universitet får nya solceller

Akademiska Hus utökar satsningen på solceller vid Campus Örebro och installerar en...

Läs mer
Johan Rodéhn t.v. tillsammans med Lina Vikström Bergqvist och Petter Håkansson.  

Structor Miljöpartner växer inom tillstånd för sol- och vindkraft

Lina Vikström Bergqvist och Petter Håkansson har anslutit till Structor Miljö...

Läs mer

Krannich Solar Sverige öppnar eget lager och lanserar dedikerad webbshop


Täby 22 maj 2023- Krannich Solar Sverige är stolta över att meddela att vi tagit...

Läs mer
<span>Svevia är först i Sverige med att satsa på solceller för att driva vägmarkeringsfordon. </span>

Svevia investerar i solceller för väglinjemålning

Svevia är först i Sverige att investera i handläggarbilar med solceller på...

Läs mer


EnergiEngagemang växer och går in på den norska marknaden

Solelsbolaget EnergiEngagemang har över 10 års erfarenhet av den svenska...

Läs mer
<span>Onninen blir distributör av solceller genom Keskos förvärv av Zenitec.</span>

Onninen blir distributör av solceller genom Keskos förvärv av Zenitec

Idag slutförde Kesko Sverige förvärvet av solcellsgrossisten Zenitec Sweden AB,...

Läs mer
Planeringsstöd med onlineverktyg från EWS

QuickPlan 3.0 från EWS: Planera, beräkna och administrera solcellsprojekt i ett enda dataprogram

Den internationella solcellsgrossisten EWS GmbH & Co. KG aktualiserade komplett QuickPlan, sin...

Läs mer
Mest lästa

Implementa

Palgo

BK Services

Ketherm

Rekakabel

Contub360

Qvintus

WPS

rörkraft

ramab

Osby Parca

solar promotion empower

Vindteknikk

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

industrinät

EWS GmbH & Co. KG

promoco

pretec

Nordheat

Assemblin solar

Vindkraftcentrum

Clinton

KL Industri 250

Solmässan

OKQ8 Sunday
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se