Instagram

Facebook

Driva möjliggör ridskolan Skogslottens storsatsning på solenergi


2025-05-08

Skogslotten
Bild:Driva
Skogslotten

Som en av de största aktörerna i branschen har ridanläggningen och ridskolan Skogslotten möjlighet att agera föregångsexempel för andra. Men en satsning på hållbarhet inbär såväl stora investeringar som höga kunskapskrav. Tack vare Drivas modell Energy-as-a-Service blev det helt plötsligt både lönsamt och möjligt att installera både Solceller och elbilsladdning.  


Sedan 1998 har Stefan och Anita Jonsson drivit ridanläggningen och ridskolan Skogslotten utanför Norrköping. Med åren har de växt till att bli en av Sverige största ridklubbar. Redan 2016 växte Skogslotten ur sina befintliga lokaler och började rita på en ny anläggning.

— Vi ville vara ett föregångsexempel med en ridanläggning som var bra för både miljö och hästar, säger Stefan Jonsson.

Efter många turer fram och tillbaka stoppade Försvarsmakten deras planer om nybyggnation, och Skogslotten blev tvungna att tänka om. Istället för att riva det gamla ridhuset och bygga ett nytt fick de börja planera för vad de kunde göra med sin befintliga anläggning. En kraftig elprisökning var det som satte fart på planerna om omställning.

Kostnadschock – mer än fördubblade elpriser över en natt

En ridanläggning är en energikrävande verksamhet. Utöver själva ridhuset drar även stall, kansli och klubbstuga en hel del el. Kraftiga svängningar på elmarknaden blir därför märkbara.

— När vårt fasta elavtal löpte ut fick vi en kostnadschock. Över en natt steg våra elpriser från 36 öre till 1 kr plus avgifter. Med den elförbrukning vi har så blir en sådan ökning väldigt kännbar, berättar Stefan Jonsson.

Sedan den kraftiga prisökningen har elpriserna varit väldigt volatila och kostnader runt omkring har stigit kraftigt berättar Stefan.

”Ridbranschen har jättebra förutsättningar för solceller”

Att solceller var ett viktigt steg i Skogslottens fortsatta utveckling har det aldrig varit några tveksamheter kring. Men när planerna på en ny ridanläggning skrotades behövde de en plan för hur de kunde utveckla och underhålla befintliga byggnader.

— Vi i ridbranschen som äger våra egna ridhus har jättebra förutsättningar att installera solpaneler. Med våra stora tak kan vi installera tillräckligt med solceller för att pressa ner våra redan höga kostnader, säger Stefan.

En lösning som varken kräver investering eller eget underhåll

Trots att många i ridbranschen har rätt förutsättningar för solenergi i form av stora fina tak, kan saker som investeringsmöjligheter och kunskap om drift och underhåll saknas.

— Vi började att titta runt lite på olika alternativ för att installera solpaneler på vårt tak, men insåg ganska snabbt att det rörde sig om stora investeringskostnader, säger Stefan.

När Skogslotten kom i kontakt med Driva såg de en möjlighet att genomföra sitt projekt utan att själva behöva gå in med en stor summa pengar.

— Jag tycker att det känns väldigt positivt att Driva tar hela investeringen. Visst kan man ha en större intjänandegrad ifall man äger anläggningen själv, men nu har vi ju möjligheten att investera de här pengarna i något annat, som kan ge bättre avkastning, säger Stefan.

Att Driva har all nödvändig kompetens och erfarenhet är också något Stefan lyfter som en avgörande faktor i att valet föll på Driva och Energy-as-a-Service.

— Jag tycker att Drivas kunskap och service är väldigt hög, vilket gör att jag inte behöver oroa mig för drift och underhåll.

Sänkta kostnader och mindre påverkade av elmarknaden

Med de nya solcellerna tror och hoppas Stefan på att kunna sänka Skogslottens elkostnader med ca 70 000 kr per år. En betydande besparing som möjliggör investeringar i verksamhetsutveckling och förbättring.

— Utöver att jag hopas på rejält sänkta elkostnader så gör vi oss själva också mindre känsliga för Sveriges ombytliga elpolitik, säger Stefan.

Att slippa oroa sig för den volatila elmarknaden är något Stefan själv tar upp flera gånger.

— Med Driva blir vi inte lika utsatta för stora prisförändringar på marknaden, vi vet alltid vad det kommer att kosta.

Laddstolpar för besökare

Utöver solpanelerna på taket har Skogslotten också tagit Drivas hjälp att installera laddstolpar på sin parkering.

— Vi ser laddstolparna som en service till föräldrar och ryttare. När de kommer hit ska de kunna ladda sin el- eller hybridbil medan de är i stallet. Tillsammans med solcellerna ser vi de här satsningarna som vårt bidrag till en bättre miljö, avslutar Stefan Jonsson.

Varför Skogslotten valde Driva och Energy-as-a-Service

  • Sänkta elkostnader med egenproducerad solel
  • Pålitlig partner som tar hand om allt
  • Ingen egen investering
  • Skötsel och underhåll ingår i priset

Källa: Driva

Tipsa en vn Skriv ut



Skogslotten
Skogslotten

Driva möjliggör ridskolan Skogslottens storsatsning på solenergi

Som en av de största aktörerna i branschen har ridanläggningen och ridskolan Skogslotten möjlighet att agera föregångsexempel för andra. Men en satsning på...

Läs mer
flamkontroll
Mötesplatsen där idéer blir verklighet. Elmia Solar är mer än en mässa – det är en plats där innovation, affärer och relationer föds.

Från idé till prisbelönt mässa – Elmia Solar stärker Jönköpings roll i energiomställningen

Elmia fortsätter sätta Jönköping på kartan som en mötesplats fö...

Läs mer
<div class=\

Deponi blev solpark - Rottneros Bruk matar in 2,5 miljoner kWh solel rakt in i produktionen

Jakten på lägre elkostnader tog Rottneros Bruk till en oväntad plats – en...

Läs mer
<div class=\

Deponi blev solpark - Rottneros Bruk matar in 2,5 miljoner kWh solel rakt in i produktionen

Jakten på lägre elkostnader tog Rottneros Bruk till en oväntad plats – en...

Läs mer
På Spinneriet i Lindome installerades ECOKRAFTs solcellslösning SmartSolarBox på bara sex timmar – snabbt, smidigt och utan att störa verksamheten.

Historisk byggnad möter framtidens teknik – Venturi Fastigheter väljer ECOKRAFT för solcellsinstallation på Spinneriet i Lindome

Spinneriet i Lindome har en lång historia som en plats för hantverk och industriell...

Läs mer
markbaserad solcellsanläggning

KP Energy storsatsar på markbaserade solcellsanläggningar för Sveriges lantbrukare

Behovet av förnybar energi ökar stadigt, och allt fler lantbrukare och markägare ser...

Läs mer
Alexander Riddermark, VD på Riddermark Bil 

Riddermark Bil nominerad till Solenergipriset 2025

Riddermark Bil har blivit nominerad till det prestigefyllda Solenergipriset 2025, en utmä...

Läs mer
Varmt välkommen till vår monter A09:29!🔹

OEM Automatic ställer ut på Elmia Solar 4–6 februari

OEM Automatic är stolta över att delta på Elmia Solar, den ledande mö...

Läs mer


David Rosberg tar över som ny VD för BayWa r.e. Nordic

BayWa r.e. Nordic meddelar att David Rosberg, nuvarande Head of Finance i Norden, har utsetts till...

Läs mer
Höganäs Solpark

Solid Vind och Sol AB tillsammans  G&G Infra  AB annonserar idag ett partnerskap centrerat runt utveckling, byggnation och ägande av svenska solparker.

Solid Vind & Sol AB & G&G infra AB annonserar idag ett partnerskap centrerat runt...

Läs mer
Solpanel för solstrålningsmätning vid Högskolan Dalarna.

40 år av forskning inom hållbar energi vid Högskolan Dalarna

Högskolan Dalarna har under 40 år varit en ledande aktör inom forskning och...

Läs mer


Solis presenterar ny lågspänd 3-fas hybridomriktare

Skräddarsydd för energilagringsbehov i bostäder och mindre kommersiella fastigheter

Läs mer
OKQ8 tar nästa steg i sin satsning på förnybar energi genom att integrera sitt varumärke för solenergi, SunDay, under varumärket OKQ8.

OKQ8 stärker sin satsning på solenergi

OKQ8 tar nästa steg i sin satsning på förnybar energi genom att integrera sitt...

Läs mer
En ny solpark planeras att anläggas nordväst om Everöd. Parken väntas få en maxeffekt på 52 MW och skulle på årsbasis kunna producera hälften av det totala behovet av hushållsel i Kristianstad tätort.

Ny solkraftspark planeras i Kristianstad

C4 Energi och infrastrukturbolaget Polhem Infra planerar en ny solcellspark i de södra delarna...

Läs mer


Weland Stål och OKQ8 i solenergisamarbete

Weland Stål AB och OKQ8 har inlett ett nytt spännande samarbete inom solenergi....

Läs mer


Sveaskog flyttar fram positionerna inom solenergi

Sveaskog tar steget in på solkraftsmarknaden och tecknar samarbetsavtal med två bolag,...

Läs mer
Solparken som Solkompaniet har uppfört på uppdrag av Solgrid och Encavis ligger utanför Västervik.  

Ny solpark i Västervik redo att producera 15 GWh fossilfri el per år

Solkraftutvecklaren Solgrid och kraftproducenten Encavis valde Solkompaniet som EPC för sitt...

Läs mer
Drönarbild över Varberg Norra solpark 

Energi som vi kan leva av och med - 4 sätt Solgrid arbetar med hållbarhet

Solgrid strävar efter att bli en ledande aktör inom solenergi i Norden. Vi ser solenergi...

Läs mer


Better Energy bygger solpark i Lidköping kommun: Ser fram emot fler samarbeten med kommuner runt om i landet.

Byggnation pågår av Better Energy Swedens solpark vid Hovby flygplats, Lidköping...

Läs mer


Underlättad installation av kablar till solceller - med Edge Clip

Vi introducerar här en lösning för installation av kablar till solceller - Edge...

Läs mer
Raymond Solid State batteri 

Raymond - Först med att lansera Solid State batteri i Sverige

Raymond, en ledande aktör inom solenergiteknologi, är först på den svenska...

Läs mer
Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Sustainacon

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se