Instagram

Facebook

Så väljer du rätt jordfelsbrytare


2023-05-25

Bild:Eaton

Installationer med fel jordfelsbrytare kan orsaka både stora skador och kostnader. Fredrik Regnell på energihanteringsföretaget Eaton ger här råd på hur man väljer rätt jordfelsbrytare till olika installationer.

Eftersom svenska hem använder växelström för hushållsel är de utrustade med jordfelsbrytare typ A. I dag finns det dock många installationer som kan generera likströmsfel och jordfel, vilket standardskyddsanordningar nödvändigtvis inte upptäcker. Exempelvis kan det uppstå vid laddning av en elbil, kraftomvandlare i solcellsanläggningar, värmepumpar och HVAC-system.

När denna sorts installationer används i hem som endast är utrustade med skydd av typ A, finns det risk att jordfelsskyddet inte är tillräcklig. I värsta fall kan detta leda till överhettning, elchock och brand. Ett vanligt exempel är elbilsladdning i hemmet. Sedan 2017 har det funnits tilläggskrav i Elinstallationsreglerna, SS 436 40 00, avsnitt 722.531.2, för laddningsstationer och laddboxar. Dessa kräver åtgärder för likströmsfelströmmar, förutom när sådant skydd finns inbyggt i laddningsstationen. Det innebär att jordfelsbrytare av typ B eller typ A, kombinerat med utrustning som säkerställer frånkoppling vid felströmmar som är högre än 6 mA likström, ska användas. Trots att dessa krav funnits i sex år rapporteras det ändå om installationer med felaktig jordfelsbrytare.

– Trots den utbredda användningen av sådana moderna installationer tycks det fortfarande råda en kompetensbrist bland både yrkesverksamma, men också konsumenter på detta område. Detta kan leda till både omfattande kostnader och skador på fastighet och på personer. Därför är det hög tid att elsäkerheten sätts högst upp på agendan, säger Fredrik Regnell, Sverigechef på Eaton.

Här finns en sammanfattning om vilken typ av jordfelsbrytare som ska användas vid olika installationer.

Jordfelsbrytare typ A
För applikationer utan omformare och likriktare rekommenderas jordfelsbrytare typ A. Den passar för installationer av elektronik som kopplas ur, omvandlare eller omformare, exempelvis värmeugnar, värmekablar, element och ljusarmaturer.

Jordfelsbrytare typ F
Ska användas för applikationer med enfasomvandlare, som exempelvis tvättmaskiner, diskmaskiner, värmepumpar, ventilation, kylning, luftkonditionering och svetsutrustning.

Jordfelsbrytare typ B

Ska användas för likströmssystem. Detta innefattar bland annat solcellsanläggningar, batteribanker, UPS:er och elbilsladdningar. Typ B känner av alla sorters likströmmar och klarar av frekvenser upp till 1 kHz.


Källa: Eaton 


Tipsa en vn Skriv ut



Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.
Batteriparken består av sex containrar fyllda med battericeller som tillsammans har en kapacitet på 12 megawattimmar (MWh). Detta motsvarar tillräckligt med energi för att driva en normalstor elbil 1,5 varv runt jorden.

Luleå Energis nya batteripark i drift

Nu är Luleå Energis nya batteripark driftsatt. Batteriparken, som har fått namnet Altilium, är placerad på Porsödalen i Luleå och är Norrbottens fö...

Läs mer
flamkontroll
En förutsättning för cementindustrins klimatomställning är tillgång till el och ett stärkt elnät.

Ytterligare 102 miljoner stärker Gotlands elnät och bidrar till cementindustrins omställning

Att höja kapaciteten av Gotlands elnät är nödvändigt för att...

Läs mer


Fortsatt förtroende från energibolaget Ellevio – Omexom tecknar nytt långsiktigt avtal

Energibolaget Ellevio har valt att ge Omexom fortsatt förtroende genom ett nytt...

Läs mer
Hållbar AI för energisektorn 

AI och energisektorn: Att utveckla framtidens hållbara teknologi

I takt med att artificiell intelligens revolutionerar allt fler branscher ökar också...

Läs mer
Växjö Energis Tina Strömberg har fyra meter ned till marken när hon står ovanpå den nya transformatorn.

Kraftfull satsning gör att Växjö kan växa

Det är en massiv pjäs som Tina Strömberg klättrat upp på. Den nya...

Läs mer
Umeå Energis medarbetare frigör elledning från träd som fallit efter torsdagens oväder.

Strömmen tillbaka för de flesta kunderna

Under gårdagen och sent i går kväll fortsatte Umeå Energis medarbetare att...

Läs mer


Dala Energi ingår partnerskap med Nordion Energi

Dala Energis bolagsstämma har i dag röstat ja till att ingå ett partnerskap med...

Läs mer


Ny NordicEPOD-fabrik öppnar för att öka produktionen av kraftmoduler för snabbare byggnation av datacenter



Energiföretagen Sverige: Positivt att intäktsregleringen utretts

Energiforsk har tagit fram en rapport kring hur intäktsregleringen av elnätsverksamhet...

Läs mer
Mest lästa

Palgo

BK Services

ramab

Sustainacon

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Nordheat

Vindkraftcentrum

KL Industri 250

OKQ8

Markavtal

KTR
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se