Instagram

Facebook

Save by Solar står för Helsingborgs Solvision


2019-01-08

I februari 2019 startar Save by Solar arbetet med att förse närmare 20 stycken fastigheter i Helsingborg med solceller. Totalt kommer omkring 6000 kvadratmeter installeras.
Bild: Save by Solar
I februari 2019 startar Save by Solar arbetet med att förse närmare 20 stycken fastigheter i Helsingborg med solceller. Totalt kommer omkring 6000 kvadratmeter installeras.

Solcellsbolaget Save by Solar vinner Helsingborgs Stads upphandling Solvision - Etapp 2, och får därmed uppdraget att förse närmare 20 stycken av stadens fastigheter med solceller. Uppdraget omfattar installation på omkring 6000 kvadratmeter, och arbetet startar i februari 2019.

Save by Solar etablerade sig på allvar i Skåne under januari 2018 med kontor i Lund, och har därefter tagit en stark position på den sydsvenska solcellsmarknaden i sitt arbete med att hjälpa andra företag med solceller. Det innefattar alla delar kopplade till tekniken – analys och förarbete, installation, samt drift, service och löpande administration. Listan med installationer som genomförts i Skåne under året kan göras lång, med återkommande kunder som låtit Save by Solar genomföra flera installationer.

I november 2018 stod det klart att Save by Solar också får uppdraget av Fastighetsförvaltningen i Helsingborgs Stad att installera ett större antal solcellsanläggningar i kommunen. Det är en satsning som går under namnet Solvision, där nu etapp 2 genomförs. Bland de olika fastigheterna som ska få solceller blandas mer kända byggnader som Stadsteatern, Olympia Park Idrottens hus och Kulturmagasinet med flera vårdboenden, skolor och en brandstation.

– Att få förtroendet till att genomföra dessa installationer för Helsingborgs Stad känns väldigt kul, och dessutom en viktig milstolpe för oss i Save by Solars fortsatta arbete med att förse offentliga aktörer och företag i Skåne med bra lösningar för solceller. Vi har verkligen fått upp farten sedan vår etablering i södra Sverige, och kommer under året att öka på med flera nya installationsteam för kunna möta den ökande efterfrågan från våra kunder, säger Carl-Johan Fredman, Regionsansvarig Syd. 


Den totala effekten för samtliga anläggningar som kommer att installeras under 2019 är drygt 850 kW. Den årliga produktionen av el beräknas räcka till hushållsel för ca 160 villor eller för att köra omkring 420 000 mil med elbil.



Källa: Save by Solar

Tipsa en vän Skriv ut





EnergiEngagemang rustar för nästa fas i tillväxtresan

Solelbolaget EnergiEngagemang är en av Sveriges största aktörer när det kommer till storskalig solenergi och energilager inom B2B. Tillväxten har varit hög sedan starten...

Läs mer
krannich_550


EWS fortsätter att växa
Fokus på internationalisering och digitalisering


Under 2022 dubblerade EWS sin omsättning och förväntar sig fortsatt stark tillvä...

Läs mer
Sun Solutions


Ny solcellspark kan försörja 300 villor med el

Anläggningen planeras längs med E16 mot Vansbro i Gagnefs kommun. Ytan för...

Läs mer
Enerbrokers


Kostsamt med nya solceller på gamla tak

Allt fler vill installera solceller, en bra investering både för klimat och ekonomi...

Läs mer

Solenergi för två miljoner till Hovdala Slott

På beställning av Statens Fastighetsverk har OurLiving påbörjat leveransen av...

Läs mer
Elpriserna har drivit upp intresset för solceller till rekordnivå. E.ON fördubblade antalet installationer i fjol, jämfört med 2021. Haussen innebär längre väntan på anslutning till elnätet.

E.ON fördubblade solcellsanslutningarna 2022

E. ON anslöt över 15 000 solcellsanläggningar 2022. Det är en ökning med...

Läs mer
Nanotrådar i tre material avbildade av ett svepelektronmikroskop. En tråd är tusen gånger tunnare än ett hårstrå. Den röda och blå färgen visar strömriktning och att nanotrådarna fungerar som en tandemsolcell.

Ny typ av solceller testas i rymden

Fysikforskare vid Lunds universitet lyckades nyligen bygga små solslukande antenner –...

Läs mer
På den här betesmarken planeras för Skedemosse PV, solparken.

Skedemosse kan bli Ölands största solpark

European Energy har påbörjat samråd med Länsstyrelsen i Kalmar län...

Läs mer


Assemblin satsar på solcellsinstallationer

För att kunna möta den accelererande efterfrågan på solceller har Assemblin...

Läs mer
Mest lästa

Implementa

Palgo

BK Services

Ketherm

Deutsche-windtechnik

Rekakabel

Contub360

Qvintus

WPS

Linnovation

rörkraft

ramab

Vindteknikk

Härnösands kommun heta utbildningar

BVM

Baywa

Energi service

yrkeshogskolan-syd

industrinät

EWS GmbH & Co. KG

krannich_250

promoco
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se